Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drużyna: premiera filmu o siatkówce już 8 sierpnia w kinach!

red
Drużyna to drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Jego premiera poprzedzi rozgrywane tej jesieni, po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Wybierzcie się do kina już 8 sierpnia!

Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od
najbliższych. A po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten najbliższy?

Za czym tęskni Michał Winiarski? Jak Michał Kubiak znosił porażki w dzieciństwie ? Co by zrobił na bezludnej wyspie Krzysztof Ignaczak? Jak Marcin Możdżonek spędza wolny czas ? Co po zakończeniu kariery będzie robił Łukasz Żygadło? Czego w ludziach szuka Bartosz Kurek? Jak z grupy takich indywidualności i niezwykłych charakterów stworzyć jedną DRUŻYNĘ?

O pomyśle

Wszystko zrodziło się z wielkiej pasji i miłości do siatkówki pewnej kobiety. Anna Chudziak swoim siatkarskim bakcylem zaraziła koleżankę, Beatę Machała. Najpierw wspólnie oglądały transmisję meczów, dzieliły się wrażeniami, komentowały. Później zaczęły chodzić, a z czasem jeździć razem na mecze polskich siatkarzy w kraju i za granicą. Fascynowała je nie tylko sama gra, ale i to, jakie emocje budzi w widzach. Wszystko, co dzieje się na boisku, poza nim, na trybunach. Zawodnicy, kibice i działacze. Cała sportowa machina, rozpędzona, sprawna, prąca do sukcesu. Trzeba było o tym opowiedzieć. Pomysł na film dojrzał podczas sezonu 2012, w którym Polacy wygrali Ligę Światową. W tym samym
czasie Anna Chudziak i Beata Machała spotkały się z Michałem Bielawskim, reżyserem, który w swoim dorobku miał już jeden film o sporcie – nagradzany na licznych festiwalach Mundial. Gra o wszystko. W grudniu 2012, w trakcie spotkania w Polskim Związku Piłki Siatkowej, w którym uczestniczyli ówcześni trenerzy polskiej reprezentacji – Andrea Anastasi i Andrea Guardini, kobiecy duet producencki przedstawił swój pomysł na film. To był punkt wyjścia do rozpoczęcia całej produkcji.

Wszystko wydarzyło się we właściwym czasie – sezon 2013 obfitował w spotkania na szczycie w Polsce: mecze komercyjnej Ligi Światowej i rozgrywki w ramach Mistrzostw Europy.

Krótka piłka

Po zmianach w systemie gry siatkówka stała się jedną z najbardziej widowiskowych i dynamicznych drużynowych dyscyplin sportowych. Z tego właśnie powodu jest ona niebywale atrakcyjna dla kina. Mecze siatkówki posiadają zmienny, często zaskakujący przebieg, angażują ogromne emocje widowni i w naturalny sposób tworzą wielką, filmową dramaturgię. Od zawodników oczekuje się waleczności i wytrzymałości psychicznej, dzięki którym fascynujący spektakl rozgrywa się od początku do ostatniego gwizdka. Polscy zawodnicy odnoszą coraz większe sukcesy w piłce siatkowej, dzięki czemu stali się ważnym uczestnikiem imprez światowych i stałym pretendentem do mistrzowskich tytułów. W ostatnim czasie to właśnie siatkarze dali kibicom to, na co od lat czekają polscy fani futbolu.

Celem tego filmu jest opowiedzenie o wyjątkowych zawodnikach reprezentacji Polski – pokazanie ich nastawienia do gry, myślenia o zespole i walce na boisku. Jedynym jak dotąd filmem dokumentalnym o polskiej siatkówce był Kat Witolda Rutkiewicza z 1977 roku, portret trenera mistrzów świata z 1974 roku i mistrzów olimpijskich z 1976 - Huberta Wagnera.
Siatkówka to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportu w Polsce. Od lat gromadzi w halach i przed telewizorami miliony widzów (rekord oglądalności wszystkich dyscyplin z Olimpiady w Londynie to mecz Polska Włochy - 6,2 mln widzów). Męska reprezentacja przywozi z dużych mistrzowskich imprez medale. W ciągu ostatnich kilku lat to srebrny medal MŚ w Japonii 2006, złoty medal ME w Turcji w 2009, brązowy medal LŚ 2011, brązowy medal ME 2011, 2gie miejsce w PŚ w Japonii 2011, złoty medal LŚ 2012.

Reżyseria: Michał Bielawski
Premiera: 8 sierpnia 2014
Polska, rok produkcji: 2014
czas trwania: 80 min

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto