Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK Lublin zawiezie nas do Lubartowa i Łęcznej?

Małgorzata Szlachetka
Czy Lublin stanie się niedługo miastem-bazą, z którego miejskie autobusy będą rozjeżdżać się w różne strony regionu? Na razie są takie plany, pierwszą jaskółką było połączenie Lublin-Świdnik.
Czy Lublin stanie się niedługo miastem-bazą, z którego miejskie autobusy będą rozjeżdżać się w różne strony regionu? Na razie są takie plany, pierwszą jaskółką było połączenie Lublin-Świdnik. Małgorzata Genca
Czy MPK Lublin zawiezie nas do Lubartowa i Łęcznej? Kierownictwo przedsiębiorstwa myśli o nowych trasach. Pod uwagę brane są połączenia autobusowe z Lubartowem i Łęczną ale też z gminą Mełgiew. Czy miejskie autobusy staną się konkurencją dla prywatnych przewoźników, czyli właścicieli busów?

MPK Lublin zawiezie nas do Lubartowa i Łęcznej?

- Zbudowanie komunikacyjnego układu metropolitarnego to naturalny kierunek, dużo zależy od przychylności gmin, z którymi chcemy współpracować - zauważa Tomasz Fulara, prezes MPK w Lublinie. -W Świdniku takie porozumienie udało się wypracować, także w kontekście prywatnej komunikacji.

MPK prowadziła już rozmowy w tej sprawie, kolejne mają odbyć się w styczniu. - Na razie MPK przedstawiło nam swoją propozycję, musimy tę ofertę skonsultować z mieszkańcami - zaznacza Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa. Jednocześnie dodaje. - Nie zapominajmy, że w tym roku zostało uruchomione połączenie kolejowe Lublin - Lubartów, a tę trasę obsługuje też 33 przewoźników prywatnych wożących pasażerów busami.

Kolejny kierunek, o którym myśli MPK Lublin, to linia z Lublina do Łęcznej. Ale ta trasa także jest "obstawiona" przez prywatne busy.

- O możliwości uruchomienia autobusowego połączenia naszego miasta z Lublinem rozmawiałem jeszcze z prezydentem Wasilewskim, nic wtedy z tego nie wyszło. Dwa lata temu prowadziłem podobną rozmowę z prezesem Fularą - przypomina Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

Jego zdaniem, pasażerami autobusów na trasie Łęczna - Lublin byliby przede wszystkim uczniowie i studenci z Łęcznej, którzy dojeżdżają na lekcje i zajęcia do Lublina.

Teodor Kosiarski w rozmowie z Kurierem zastrzegał jednak, że Łęczna raczej nie będzie dokładać do nowej komunikacji. - To byłoby nie w porządku w stosunku do przewoźników prywatnych, którzy takich dotacji od nas nie dostają. Uważam, że takie połączenie powinno się utrzymać ze sprzedaży biletów - ocenia burmistrz Teodor Kosiarski.

Linia 55 na trasie Lublin - Świdnik jest popularna. Bilety się sprzedają, będą dodatkowe kursy

Świdnik do autobusu nr 55 ma dokładać miesięcznie 30 tys. zł. Dzięki temu, że linia jest popularna wśród pasażerów, część pieniędzy z tej kwoty udało się zaoszczędzić.

- W ciągu trzech miesięcy od uruchomienia dziennej komunikacji MPK Lublin-Świdnik mamy około 9 tys. zł oszczędności. Te pieniądze nie zostaną przesunięte na inny cel, ale od 3 lutego uruchomimy dodatkowe kursy na tej trasie - zapowiada Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik.

Godziny nowych kursów zostały już skonsultowane z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, który ustala rozkład dla autobusów i trolejbusów. Dodatkowe cztery kursy startują 3 lutego. Planowane są następujące godziny odjazdów: z Lublina do Świdnika o godz. 6.34, 14.47 (przystanek przy KUL), a ze Świdnika do Lublina o godz. 7.09 i 15.41 (przystanek przy helikopterze).


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto