Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

LUB
Porady prawne. Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

Na pytania, które zgłosiliście odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie www.adwokat-lecyk.pl. Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected]

Mam pytanie odnośnie sprawy notarialnej. Dom w którym mieszkam razem z działką należy do mojego brata i tu się zaczyna problem, ponieważ brat nie żyje. Kiedyś nasi rodzice przepisali dom na brata. Oni też nie żyją. Brat nie miał żony i dzieci. Jeśli się dobrze orientuję, żeby to przepisać na mnie, musi być zgoda naszego rodzeństwa. Czy da się załatwić tę sprawę za jednym razem u notariusza razem z rodzeństwem? Ile to może kosztować? W mojej ocenie problem leży gdzie indziej. Przede wszystkim, po śmierci brata należało przeprowadzić postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Przeprowadzenie w/w postępowania jest istotne bowiem, domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku (ewentualnie poświadczenie dziedziczenia) jest spadkobiercą. Kto może być potencjalnym spadkobiercą zmarłego brata? Zgodnie z przepisem art. 932 kodeksu cywilnego, w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z pewnymi odrębnościami. Aby „podzielić” spadek należy zachować się w sposób określony w art. 1037 kodeksu cywilnego, który stanowi, że dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Na pytanie „ile może kosztować” sporządzenie umowy o dział spadku najrzetelniej odpowie sam zainteresowany – czyli notariusz. Powodzenia!

Pracowałem w pewnej firmie. Właściciel zaproponował pracę na akord. Zgodziłem się, ponieważ potrzebowałem pracy. Szef obiecał umowę w późniejszym terminie, lecz w ogóle jej nie dostałem, podobnie jak moi współpracownicy. Pracowałem niecałe dwa miesiące za co dostałem wynagrodzenie tylko za cztery tygodnie. Pracę zakończyłem w połowie lipca i do tej pory nie dostałem zaległego wynagrodzenia. Mam SMS-y od szefa, z obietnicą, że niedługo się rozliczymy. I na tym koniec. Pieniędzy nie otrzymałem. Czy istnieje możliwość ich odzyskania? W jaki sposób? Zgodnie z kodeksem pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, obowiązkiem pracodawcy jest, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. W przypadku, gdy pracodawca nie wywiązuje się z powyższych obowiązków, wyjściem z sytuacji jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadzi kontrolę u pracodawcy. Na marginesie – zwrócenie się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy jest zawsze dobrym pomysłem. Pracownicy tej instytucji wyjaśnią wątpliwości Czytelnika i doradzą jak zachować się w kłopotliwej sytuacji. Wracając do sedna sprawy – jeżeli Czytelnik jako pracownik zobowiązał się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca miał uiścić mu wynagrodzenie – może wystąpić z powództwem o ustalenie stosunku pracy i wypłatę zaległego wynagrodzenia. Zgodnie z zasadą rozkładu ciężaru dowodu – strony obowiązane są wskazywać dowody w celu stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Czytelnik jako powód musi sprostać obowiązkowi udowodnienia zasadności swoich twierdzeń - co do wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. Pomocne mogą być dokumenty, zeznania świadków, e-maile czy wspomniane w pytaniu sms-y.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto