Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje na Lubelszczyźnie: odkrywamy miejsca nieznane cz. I

Ewelina Krawczyk
Chata w skansenie w Holi
Chata w skansenie w Holi fot. Jacek Karczmarz
Wakacje na Lubelszczyźnie nie muszą być nudnie, nawet jeśli wszerz i wzdłuż przebyliśmy już wszystkie ulice i zakamarki Lublina, Zamościa czy Kazimierza Dolnego. Sprawdzamy, gdzie jeszcze można wybrać się na krótki weekendowy wypad, odkrywając często nieznane jeszcze miejsca.

Wakacje na Lubelszczyźnie, część I

Gołąb
Nieopodal granicy z województwem mazowieckim znajduje się bardzo ciekawe muzeum. W Gołębiu każdy mieszkaniec zna pana Józefa Majewskiego, dzięki jego niespotykanej pasji. Długie lata był on nauczycielem dęblińskiej szkoły zawodowej, a uczniowie w ramach prac dyplomowych budowali rowery według własnych, niepowtarzalnych projektów. Złożyły się one na stałą ekspozycję w Muzeum Nietypowych Rowerów. Możecie tutaj sami spróbować swoich sił, pedałując na wybranych modelach. Zachęcająca może być np. rower, który napędzany jest rytmicznymi przysiadami. Wizytę najlepiej umówić wcześniej, dzwoniąc pod numer: 601 814 527.

Hola
Poznaliście już lubelski skansen? Warto więc odwiedzić Holę, gdzie znajdziecie wiatrak-koźlak, wiejską chałupę, stodołę, piec garncarski, przydrożną kapliczkę i ule. Co roku odbywa się tu plener malarski i Jarmark Holeński, którego znaczenie i sława zaczęły sięgać znacznie poza najbliższą okolicę.

Kawęczynek
Jeżeli planujecie wyjazd na łono przyrody, ku oddechowi od zgiełku miasta, warto udać się na Roztocze, będące "zielonym płucem Lubelszczyzny". W Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym znajdziecie doliny Gorajca i Wieprza, pomiędzy Szczebrzeszynem a Lipowcem - mało jest w Polsce miejsc o podobnej gęstości występowania wąwozów. Obszar położony na południowy zachód od Szczebrzeszyna nazywany jest Piekiełkiem. Można skorzystać z uroczej ścieżki przyrodniczo-historycznej w postaci 12-kilometrowej trasy spacerowej ze Szczebrzeszyna do Kawęczyka. Po drodze przechodzi się przez atrakcyjny krajobrazowo las Cetnar.

Okrzeja, Wola Okrzeńska
4 maja 1846 r. we dworze w Woli Okrzejskiej urodził się Henryk Sienkiewicz. Mieszczące się w dworskiej oficynie muzeum skutecznie odtwarza atmosferę sprzed niemalże dwóch wieków. Budynek okala park, w którym można spotkać wielu bohaterów znanych z kart powieści. Pobliska Okrzeja upamiętnia osobę pisarza kopcem jego imienia, mającym 15 m wysokości (powstał z ziemi zwożonej z najróżniejszych miejsc związanych z Sienkiewiczem, nawet zza Atlantyku). Miejscowi sami opowiedzą odwiedzającym, gdzie jeszcze mogą znaleźć ślady po ich, z pewnością, najsłynniejszym mieszkańcu.

Podgórz
Nad Wisłą, w okolicy Kazimierza Dolnego, znajdziecie rezerwat, który słynie przede wszystkim z szumu ptasich skjrzydeł. Jest tutaj Krowia Wyspa, na której nabiera sił, zmęczone długim lotem, ptactwo - lecąc dwa razy do roku między północą a południem. Swoje gniazda zakłada tutaj wiele gatunków ptaków, które możecie obejrzeć po wcześniejszym dopłynięciu wraz z podgórskimi flisakami do brzegu wyspy.

Radzyń Podlaski
Gratka dla miłośników historii, ale i zachowujących zimną krew - w Radzyniu, na tyłach miejscowego komisariatu znajduje się niepozorny budynek, skrywający cierpienie i rozpacz wielu osób. Budynek jest obecnie zamieszkany, ale w pomieszczeniach, które użytkowane są jako piwnice (dlatego, choć nie ma biletów, o wstęp należy poprosić obecnych mieszkańców) widać ślady po areszcie niemieckiego gestapo z czasów II wojny światowej, który po wojnie wykorzystywany był jako placówka miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. Nie brak tu kresek, ktorymi odliczano kolejne dni pobytu w areszcie, ale są też bardziej dosłowne oznaki obecności zrozpaczonych więźniów, jak dramatyczne proźby o pomoc, czy wsparcie kierowane do Boga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto