Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bliżej do budowy elektrowni koło Łęcznej. Jest zgoda na wspólne przedsięwzięcie Mitsubishi i spółki Enea

Redakcja
Łukasz Kaczanowski
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na utworzenie przez Eneę i Mitsubishi Hitachi Power Systems z Jokohamy wspólnego przedsiębiorstwa. Celem współpracy ma być budowa elektrowni opartej na technologii gazyfikacji węgla. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana przy kopalni w Bogdance.

Działalność gospodarcza wspólnego przedsiębiorstwa może obejmować rozwój, konstrukcję i eksploatację elektrowni w Polsce opartej na technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym obiegiem gazyfikacji węgla (tzw. IGCC). Nowoczesna elektrownia miałaby powstać w Starej Wsi pod Łęczną.

- Zainteresowanie inwestycją jest bardzo duże. Regularnie spotykamy się z przedstawicielami Enei - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

W ubiegłym roku na działce, na której planowana jest budowa, przeprowadzone zostały badania geofizyczne. Obecnie grupa Enea pracuje nad studium wykonalności przedsięwzięcia.

Budowa elektrowni między Puchaczowem a Łęczną planowana jest od lat. Do inwestycji przymierzała się francuska grupa Engie. W 2016 r. działkę kupiła Enea. Rok wcześniej ta sama Enea kupiła większość akcji spółki LW Bogdanka i stała się właścicielem kopalni. To właśnie stamtąd miałoby pochodzić paliwo zasilające przyszłą elektrownię.

Po przejęciu przez poznaniaków kopalni w Bogdance sprawy nabrały tempa. W czerwcu przedstawiciele Łęcznej, powiatu łęczyńskiego, Lubelskiego Węgla i spółki Enea Badania i Rozwój podpisali list intencyjny dotyczący budowy drogi kolejowej Łęczna - Puchaczów - Bogdanka. Torami miałyby być transportowane materiały do budowy elektrowni i węgla do jej funkcjonowania. Możliwe jest także utworzenie na trasie połączeń pasażerskich.

Władze samorządowe zmieniły plan zagospodarowania terenu przyszłej inwestycji. Dostosowały dokumentację planistyczną do przyszłej elektrowni. Ale to nie koniec wyzwań. Opracowywany jest raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Elektrownia będzie wymagała doprowadzenia wody, wybudowania dróg dojazdowych i zabezpieczenia odbioru odpadów. To wymusi na samorządach i inwestorze kolejne nakłady.

- Jesteśmy gotowi być partnerem samorządowym dla inwestora. Możemy wydelegować pracownika, który będzie koordynował współpracę na styku inwestor-samorząd. Zdajemy sobie sprawę, że walka toczy się o nowe miejsca pracy, większe wpływy z podatków i nowe technologie dla Lubelszczyzny – mówi rzecznik magistratu.

Spółka Enea jest podmiotem dominującym w grupie o tej samej nazwie i jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ponad połowa jej akcji znajduje się w rękach Skarbu Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bliżej do budowy elektrowni koło Łęcznej. Jest zgoda na wspólne przedsięwzięcie Mitsubishi i spółki Enea - Kurier Lubelski

Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto