Czas na OZE i transport zeroemisyjny. Już wkrótce można wziąć udział w konferencji

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Ekologiczna transformacja energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne w sektorze OZE, aspekty zielonej transformacji, wodór jako nośnik energii i paliwo przyszłości oraz transport zeroemisyjny. Te i wiele innych zagadnień poruszą uczestnicy konferencji „Energia dla Lubelskiego”.

Już 12 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się konferencja poświęcona odnawialnym źródłom energii oraz transportowi zeroemisyjnemu „Energia dla Lubelskiego. Czas na OZE i transport zeroemisyjny”. Wezmą w niej udział samorządowcy, przedstawiciele biznesu i na-uki oraz spółek Skarbu Państwa. Podczas spotkania w LCK Marszałek Jarosław Stawiarski przy-bliży najważniejsze założenia Strategii Energetycznej Województwa Lubelskiego.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną zarówno nowe regulacje legislacyjne w zakresie OZE jak i rozwiązania technologiczne dotyczące fotowoltaiki oraz energii wiatrowej. Zaproszeni goście podzielą się doświadczeniami w zakresie budowania klastrów energetycznych i ich roli, szczególnie na terenach przygranicznych.

Jeden z paneli poświęcony będzie ekologicznej transformacji energetycznej

Jej uczestnicy zastanowią się nad sposobami jej realizacji i odpowiedzą na pytanie czy jest to proces ewolucji czy rewolucji. Zagadnienia tego panelu to między innymi ramy i regulacje prawne w zakresie OZE, finansowanie projektów OZE, bezpieczeństwo energetyczne w w tym sektorze oraz nowe trendy, technologie i innowacje.
Wśród uczestników dyskusji wystąpi Seweryn Szwarocki dyrektor ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju LW Bogdanka S.A., która wdraża aktualnie w życie zapisy nowej strategii zakładającej inwestycje Bogdanki w OZE. Spółka zakończyła właśnie prace nad instalacją farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MWp. To pierwsza farma fotowoltaiczna spółki LW Bogdanka.

Kolejny z paneli konferencji poświęcony będzie dyskusji nad gospodarką wodorową

Lubelszczyzna mocno stawia na rozwój tego paliwa. W Świdniku powstaje największa w Europie fabryka pojazdów wodorowych, największe firmy regionu zawiązały porozumienie o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego, a naukowcy z lubelskich uczelni prowadzą zaawansowane badania nad magazynowaniem wodoru.

W trakcie konferencji pojawi się również temat zielonego transportu jako przyszłości dla zrównoważonej mobilności

Panel poruszy zagadnienia transportu zeroemisyjnego oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i logistycznych dotyczących ładowania pojazdów elektrycznych. Uczestnicy zastanowią się też nad kwestiami ograniczenia emisji linowej oraz transportu miejskiego opartego na OZE.

- Zapraszamy na konferencję. Temat jest bardzo szeroki i jednocześnie niezwykle ważny dla naszej przyszłości. Transport zeroemisyjny rodzi wiele zagadnień do rozwiązania. Nasza dyskusja w tym temacie będzie odpowiedzią nauki i biznesu na zeroemisyjne wyzwania klimatyczne. W przypadku „zielonego transportu” należy wziąć pod uwagę kilka jego aspektów. Po pierwsze musimy wiedzieć w jaki sposób wytworzyć niskoemisyjną energię, w jaki sposób ją przechować i jak mądrze jej używać – mówi dr hab. inż. Jacek Czarnigowski, profesor uczelni, Wydział Mechaniczny, Katedra Termodynamiki, mechaniki płynów i napędów lotniczych Politechniki Lubelskiej.

Konferencja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpocznie się o godz. 9.30 i potrwa do godz. 15. Organizatorem konferencji jest Towarzystwo Mediów Lokalnych. Jest ona realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Partnerem wydarzenia „Energia dla Lubelskiego. Czas na OZE i transport zeroemisyjny” jest Województwo Lubelskie.
Dyskurs społeczny pt. Transport zeroemisyjny - przyszłość dla zrównoważonej mobilności to kampania edukacyjna realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. której organizatorem jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny.
Więcej informacji na temat konferencji i zapisy pod linkiem:https://www.energiadlalubelskiego.pl/

Program konferencji:

 • 9.30 – 10.00 Rejestracja i networking
 • 10.00 – 10.05 Rozpoczęcie Konferencji i powitanie gości
 • 10.05 – 10.20 Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski Prezentacja Strategii Energetycznej Województwa Lubelskiego
 • 10.20 – 10.35 Wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska
 • 10.35 – 10.50 Wystąpienie: Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
 • 10.50 – 11.05 Wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych
 • 11.05 – 11.20 Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie OZE – Łukasz Tomaszewski, Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
 • 11.20 – 12.00 Blok OZE
 • 11.20 – 12.00 Rewolucja czy ewolucja: jak realizować ekologiczną transformację energetyczną?

· aspekty ekologiczne, społeczne i ekonomiczne OZE
· ramy i regulacje prawne w zakresie OZE
· finansowanie projektów w zakresie OZE
· bezpieczeństwo energetyczne w sektorze OZE
· OZE – nowe trendy, technologie i innowacje
· cyfryzacja i automatyzacja w zakresie OZE
· najlepsze praktyki w zakresie projektów OZE

Uczestnicy panelu: Seweryn Szwarocki, dyrektor ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju LW Bogdanka SA; Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja Sp. z o.o.; Jacek Lis wójt gminy Żółkiewka; Tomasz Guzowski, OX2; Sylwester Bogacki, Akademia WSEI; Piotr Pacek, prezes Zarządu Zielona Energia Sp. z o. o.
Moderator: Michał Niewiadomski
 • 12.00 - 12.40 Społeczności energetyczne - Współpraca podstawą zielonej transformacji

- klastering w energetyce energetyka rozproszona a zielona transformacja
- spółdzielnie energetyczne – podstawy prawne
- finansowanie społeczności energetycznych
- współpraca samorząd lokalny – biznes

Uczestnicy panelu: Daniel Raczkiewicz, Krajowa Izba Klastrów Energii; Ryszard Rabiega, Prezes Zarządu Bio Power Sp. z o. o.; Andrzej Romańczuk, Starosta Powiatu Włodawskiego, Włodawski Klaster Energii; Paweł Kudrel, Starosta Powiatu Kraśnickiego, Kraśnicki Klaster Energii; Marek Neckier Dyrektor LAWP.
Moderator: Michał Niewiadomski
 • 12.40 – 12.55 Fotokatalityczna produkcja wodoru i jej znaczenie w osiągnięciu neutralności klimatycznej dr inż. Kamil Czelej Politechnika Warszawska
 • 12.55 – 13.40 Blok Wodór: Gospodarka Wodorowa jako łącznik sektorów

- wodór jako nośnik energii i paliwo przyszłości
- aspekty ekonomiczne i ekologiczne gospodarki wodorowej
- wodór jako sposób magazynowania energii a nie jej źródło
- potrzeba magazynowania energii w wodorze (sezonowość i niestabilność produkcji energii)
- z systemów fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, alternatywa dla baterii litowo-jonowych)
- sposoby magazynowania energii w wodorze (sprężony wodór, ciekły wodór, w wodorkach metali, w cieczach, dorobek polskich naukowców)
- stacjonarne i mobilne magazyny wodoru, stacje tankowania wodoru jako paliwa dla pojazdów i statków
- produkcja zielonego wodoru (elektroliza wody zasilana energią z OZE)
- wykorzystanie zielonego wodoru w przemyśle (Azoty Puławy)
- wykorzystanie zielonego wodoru w napędzie autobusów z wodorowymi ogniwami paliwowymi (przykład Arthur Bus i/lub ZE PAK Neso)
- szanse dla Lubelszczyzny związane z inicjatywami wodorowymi rozpoczętymi w Polsce i Unii Europejskiej

Klaster Lubelska Dolina Wodorowa (misja i praktyczne aspekty funkcjonowania)

Uczestnicy panelu: dr inż. Karol Ćwieka, Politechnika Warszawska; dr inż. Arkadiusz Małek, Klaster Lubelska Dolina Wodorowa; Wojciech Lach, Zespół Koordynacji Projektów Wodorowych w Grupie ORLEN; Konrad Kamieniecki, QiuckerSim; Szymon Płoński, dyrektor Biura Transformacji Programu Energetycznego ARP.
Moderator: Jakub Kajmowicz, Klaster Lubelska Dolina Wodorowa

Transport zeroemisyjny

 • 13.40 – 14.30 Transport Zeroemisyjny – przyszłość dla zrównoważonej mobilności

- innowacyjne rozwiązania technologiczne, organizacyjne i logistyczne dotyczące ładowania pojazdów elektrycznych
- ograniczanie i unikanie emisji liniowej
- eko mobilność – transport miejski na miarę XXI wieku
- OZE i transport – zalety, słabości, postępy, rokowania
- odpowiedź nauki i biznesu na zeroemisyjne wyzwania klimatyczne – perspektywa lubelska

Uczestnicy panelu: dr hab. inż. Jacek Czarnigowski, Katedra Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej; Tomasz Fulara, Prezes Zarządu MPK Lublin Sp. z o.o.; Mariusz Chudoba, Prezes Zarządu Chełmskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.; Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii Urzędu Miasta Lublin; dr inż. Piotr Filipek, Katedra Napędów i Maszyn Elektrycznych, Politechniki Lubelskiej.
Moderator: prof. inż. Jacek Czarnigowski, Politechnika Lubelska

 • 14.00 – 15.00 Spotkanie networkingowe

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na OZE i transport zeroemisyjny. Już wkrótce można wziąć udział w konferencji - Lublin Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie