Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czysta energia dla regionu łęczyńskiego. Lubelski Węgiel Bogdanka kreuje nową polską energetykę

Marcin Jaszak
Łukasz Kaczanowski
Rozwój OZE w regionie łęczyńskim, wsparcie przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu energetycznym i zmniejszenie śladu węglowego, to główne założenia Łęczyńskiego Klastra Energii.

17 lutego w siedzibie Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. podpisano porozumienie w sprawie powołania Łęczyńskiego Klastra Energii. Jego celem jest jest zwiększenie udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w lokalnym bilansie energetycznym. Członkom Klastra przyświeca idea rozwoju energetyki rozproszonej, służącej poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego przy optymalnych warunkach organizacyjnych, prawnych i finansowych.

- Przed jednostkami samorządowymi pojawiają się wyzwania podobne do tych, które ma przed sobą biznes – wsparcie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz inwestycje na rzecz adaptacji do zmian klimatu i dostępność czystej, tańszej energii. Jako lider efektywności w biznesie stawiamy na rozwiązania pozwalające łączyć optymalizację kosztową i produkcyjną z pozytywnym wpływem na środowisko. Energia z OZE pozwoli Spółce i jej partnerom w Klastrze, na zredukowanie emisyjności oraz stymulowanie rozwoju regionalnego. W dalszej perspektywie czasowej energia z OZE, jej magazynowanie, czy sama produkcja komponentów, stwarzają szansę na kreowanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców Lubelszczyzny – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Założycielem Łęczyńskiego Klastra Energii został Lubelski Węgiel Bogdanka, a funkcję koordynatora objęła spółka Łęczyńska Energetyka, której zadaniem będzie m.in. integrowanie jednostek samorządu terytorialnego i Bogdanki. Sygnatariuszami porozumienia zostały Politechnika Lubelska, Powiat Łęczyński, oraz gminy Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów i Spiczyn.
- Klaster zrzesza naszych wieloletnich partnerów - gminy górnicze, które opracowały i wdrażają strategię rozwoju ponadlokalnego - Zielone Zagłębie. Dzięki stałemu zacieśnianiu współpracy sąsiadujących ze sobą gmin z Powiatem Łęczyńskim i największym pracodawcą w regionie zapewniamy spójność i ciągłość realizowanych inwestycji a także wyznaczamy wspólny kierunek rozwoju – zaznacza Dariusz Dumkiewicz,wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Działania Klastra będą wspierane naukowo przez Politechnikę Lubelską, zaś za jego strategię odpowiada Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.

- Cieszymy się, że jako Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE mogliśmy wziąć udział w takim projekcie. Zdecydowanie potrzeba takich liderów jak Bogdanka aby kreować nową polską energetykę. Mamy nadzieję, że samorządy pójdą za tym przykładem, i że ten Łęczyński Klaster Energii będzie modelowy – podkreśla Tomasz Drzał dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, autor strategii Klastra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto