Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina najbogatsza w aktywnych ludzi

Marcin Jaszak
Adam Grzesiuk, Wójt Gminy Puchaczów
Adam Grzesiuk, Wójt Gminy Puchaczów UG Puchaczów
Gmina Puchaczów od13 lat znajduje się w czołówce 10 najlepiej rozwijających się gmin w Polsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Adam Grzesiuk, wójt gminy, mówi o dobrych warunkach życia, wylicza profity zbycia mieszkańcem gminy oraz podkreśla, że zawsze jest coś do zrobienia.

Pod koniec ubiegłego roku Gmina Puchaczów kolejny raz została wyróżniona przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Otrzymała tytuł Lidera Województwa Lubelskiego i Lidera Województwa Lubelskiego w kategorii gmin wiejskich. Co przesądziło o tym wyróżnieniu?

– Rzeczywiście, jesteśmy na topie i jest to zasługa całej naszej społeczności. Mieszkańców, samorządowców i urzędników. To efekt pewnego dialogu społecznego. Jeśli ktoś ma wartościowy i realny do realizacji pomysł, czy coś podpowie, to staramy się tę myśl lub pomysł wdrożyć. Tworzymy wspólnotę samorządową i gminną, która pozwala iść równomiernie we wszystkich, ważnych dla mieszkańców i rozwoju gminy, kierunkach. Z jednej strony jest edukacja i chociażby temat żłobków, który w pewnym momencie stał się bardzo istotny dla młodych mieszkańców. Kolejnymi elementami są inwestycje w infrastrukturę drogową i ekologię z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, kwestie opieki zdrowotnej, społecznej i senioralnej, kultury, aż po aktywizację i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego?

– Tak. Chociażby poprzez wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych i Kół Gospodyń Wiejskich. Prawie w każdej miejscowości mamy jednostkę OSP. W gminie działa aktywnie 12 jednostek ochotniczej straży pożarnej, które są świetnie doposażone. Dysponują 12 pojazdami, w tym 2 ciężkimi, 4 średnimi i6 lekkimi, quadem z napędem 6x6, dronem i łodzią motorową. Na co dzień korzystają m.in. z zestawów do ratownictwa technicznego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, motopomp wodnych i szlamowych, prądotwórczych agregatów, pilarek spalinowych do drewna i betonu. Podobnie jest z kołami gospodyń, których działa tu aż 8. Gmina przeznacza znaczne środki na te cele. Powiem nawet, że kosztuje nas to sporo, ale za to efekty są znakomite.

Jakie?

– Mieszkańcy bardzo chętnie zaczęli działać społecznie. Kiedyś tradycją było to, że OSP czy KGW zabiegały oto, żeby w każdej miejscowości był budynek, tworzony ze wspólnych funduszy i często w czynie społecznym. Pełnił on rolę centrum spotkań, kultury i rozrywki. W pewnym momencie tradycje te zanikły, budynki niszczały i uległy dewastacji. Przejęliśmy te budynki, wyremontowaliśmy i przekazaliśmy kołom gospodyń i OSP. To oni są tam dziś gospodarzami i to sprawdza się doskonale, zaś my ponosimy koszty utrzymania tych budynków i wspomagamy działalność tych grup. To właśnie one integrują, aktywizują nasze społeczeństwo i sprzyjają podtrzymywaniu lokalnej tożsamości. Niebagatelną rolę odgrywają tu również instytucje kultury. Gminny Ośrodek Kultury, który promuje różne formy twórczości, organizuje imprezy cykliczne, plenerowe, Dni Puchaczowa, dożynki i liczne akcje charytatywne. Gminna Biblioteka Publiczna w Puchaczowie, w której w strukturach działa filia w Ciechankach i Centrum Pracy Twórczej. Zaspokajają one potrzeby czytelnicze mieszkańców, przeprowadzają konkursy, zajęcia biblioteczne, ponadto organizują wystawy i spotkania autorskie, czym przyciągają coraz większą liczbę odbiorców. To wszystko powoduje, że zaangażowanie mieszkańców w życie gminy rośnie. Bardzo nas to cieszy i za to dziękuję mieszkańcom.

Czy z tego między innymi wynika przyrost liczby mieszkańców i ich napływ? Gmina Puchaczów jako jedna z nielicznych w województwie, wykazuje przyrost liczby mieszkańców.

– Fakt. Możemy pochwalić się rosnącą liczbą i napływem mieszaków. Składa się na to wiele aspektów. Bardzo ważnym jest Lubelski Węgiel Bogdanka, duży pracodawca, który gwarantuje stałość miejsc pracy, a my tworzymy warunki dla nowo osiedlających się osób. Co ważne, mogą wybudować własny dom na uzbrojonych przez gminę terenach. Realizujemy pewną politykę przyjaznej gminy i przyciągania tu ludzi podhasłem „Gmina Puchaczów – dobre miejsce”, które już od dwudziestu lat motywuje nas do działania we wszystkich aspektach życia gminy.

Krótko i na temat.

– Tak, ponieważ wychodzimy z założenia, że najbardziej liczą się działania, a nie słowa. W związku z tym, aby zachęcić potencjalnych, nowych mieszkańców wyznaczyliśmy tereny pod zabudowę, które uzbroiliśmy kompleksowo we wszystkie media oraz utwardzone i oświetlone drogi. W planie przestrzennego zagospodarowania gminy znajdują się również wydzielone i uzbrojone działki pod budownictwo przemysłowe i usługi. Zatem idziemy też w stronę rozwoju przedsiębiorczości.

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, mówiących o wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jesteście najbogatszą gminą w województwie lubelskim. Ten fakt też ma tu znaczenie.

– Niewątpliwie. Stałe i wysokie dochody z podatku od nieruchomości i innych opłat, wynikające z działalności Bogdanki, są niezaprzeczalnym faktem od lat. Faktem jest również to, że ten dochód daje nam większy zakres działania w porównaniu do innych gmin. Jest to istotne chociażby w przypadku większych inwestycji i w kwestii odpowiedniego manewrowania formą zadłużenia.
Wiadomo przecież, że wszystkiego nie da się zrobić z własnych środków.

Czy to właśnie te dochody pozwoliły na obniżenie wielu opłat dla mieszkańców?

– Po części tak. Ten pomysł realizowany jest od wielu lat. Dobra kondycja gminy wynikająca z obecności Bogdanki i skuteczne zarządzanie z naszej strony, sprawiły, że środki o których mowa, przeznaczane są w dużej mierze na działania i inwestycje służące poprawie komfortu życia mieszkańców. Dotujemy każdy metr sześcienny wody i dzięki temu opłaty za wodę i ścieki są jednymi z najniższych w województwie. Podobnie odbiór nieczystości stałych, który wynosi u nas zaledwie 6 złotych za osobę. Najniższy w regionie jest także podatek rolny. Mieszkańcy zwolnieni są także z podatku z tytułu posiadania mieszkań. Te informacje robią wrażenie.

Przejdę do istotnego ostatnio tematu, czyli ekologii i odnawialnych źródeł energii. Gmina przeznacza duże środki na kwestie OZE.

– W tych kwestiach zaczynaliśmy podobnie jak większość gmin, czyli od solarnych zestawów do podgrzewania wody. Mieszkańcy bardzo szybko przekonali się do tego rozwiązania i oceniam, że dziś działa na terenie gminy około tysiąca takich zestawów. Następnymi elementami, które się pojawiły, są instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i kotły ekologiczne. W tych kwestiach jesteśmy na dużym plusie i wciąż się rozwijamy. Dodam do tego mocny argument ekologiczny w postaci kanalizacji i ścieków komunalnych. Na ten moment mamy 83 procent gminy pokryte siecią kanalizacji sanitarnej. Chcemy, żeby do końca 2025 roku wskaźnik ten wyniósł co najmniej 95 procent. Dodatkowo posiadamy oczyszczalnię ścieków, co przy stuprocentowym zawodociągowaniu gminy daje naprawdę dobry wynik. Wspomnę jeszcze, że gmina należy do powołanego w ubiegłym roku Łęczyńskiego Klastra Energetycznego. W związku z tym rozpatrujemy kwestię produkcji energii odnawialnej na potrzeby Klastra, na części wspomnianej działki, przeznaczonej pod budownictwo przemysłowe.

W ubiegłym roku powstała idea przywrócenia praw miejskich dla Puchaczowa. Czy będziecie wracać do tego pomysłu?

– Dorastałem tu i pamiętam, że od zawsze Puchaczów miał ambicje do przywrócenia tych praw. Weźmy tu też pod uwagę historię i nawet sam typowo miejski układ urbanistyczny miejscowości. Przyznam, że byłem zaskoczony wynikiem konsultacji społecznych, które pokazały, że mieszkańcy nie przychylają się do tego pomysłu. Myślę, że wynikło to ze zbyt krótkiego czasu na dokładne poinformowanie o wszystkich aspektach tego pomysłu. Głównym argumentem wśród mieszkańców był potencjalny wzrost podatków oraz dodatkowe obciążenia finansowe. Przez ten pryzmat nie sposób było przekazać niczego innego. Mam nadzieję, że wrócimy do tego tematu, z zaznaczeniem kompleksowej i rzetelnej akcji informacyjnej wśród mieszkańców.

Mówimy o inwestycjach, ale wypominał pan o opiece zdrowotnej i senioralnej.

– O tych sferach życia społecznego również nie zapominamy. Mamy prężnie działający Gminny Ośrodek Zdrowia SP ZOZ, gdzie uruchomiliśmy możliwości rehabilitacji w ramach świadczeń NFZ. Dzięki staraniom samorządu w 2016 roku powstał w gminie Dzienny Dom „Senior+”, który od8 lat wspiera najstarszych mieszkańców, zachęcając ich do społecznej aktywności. Na funkcjonowanie placówki i rozwijanie oferty prozdrowotnej rokrocznie pozyskujemy środki w ramach Programu „Senior+”. Dzięki zaangażowaniu pracowników i beneficjentów w roku 2023 gmina Puchaczów została laureatem konkursu „Gmina przyjazna Seniorom”. Z kolei w 2018 roku oddano do użytku budynek socjalny przeznaczony dla 32 rodzin.

Na koniec, zamiast o plany rozwojowe, zapytam oto, co jest jeszcze do zrobienia w gminie.

– Tak się złożyło, że jestem tu już siódmą kadencję. Tak około trzeciej czy czwartej kadencji pomyślałem, że jest już niewiele do zrobienia. Myliłem się, ponieważ okazuje się, że coś nas zawsze wyprzedza. Kiedy damy radę uporać się z jednym zdaniem, pojawiają się kolejne potrzeby. Aktualnie chcemy dokończyć sieć kanalizacyjną. Za chwilę wchodzimy w temat dróg, wymieniamy oświetlenie uliczne. Rozwijamy sieć ścieżek rowerowych. Za tym idą tereny rekreacyjne i zabytki, o które na bieżąco dbamy. Dzięki temu nie są one martwym punktem na mapie i żyją, podnosząc atrakcyjność naszej gminy. Do tego wspominane kwestie OZE i Łęczyńskiego Klastra Energetycznego, które będą sprzyjały rozwojowi gminy. Te wszystkie aspekty są naszą siłą napędową. Nie chcemy osiąść na laurach, tylko iść do przodu, aby było to „coraz lepsze miejsce”.

To jeszcze jedno pytanie. Czy dysponujecie jeszcze wspomnianymi terenami podbudowę domów?

– Jasne! Zapraszamy do Puchaczowa. Tu żyje się tanio, spokojnie, bezpiecznie i wśród życzliwych ludzi.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto