Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy przedsiębiorcy jutra uczą się dziś w milejowskiej szkole

Marcin Jaszak
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie okazali się jednymi z najbardziej przedsiębiorczych młodych osób w regionie lubelskim.

Pod koniec marca odbyła się Gala Finałowa pilotażowego programu promującego przedsiębiorczość wśród młodzieży ,,Lubelscy Przedsiębiorcy Jutra”, zorganizowanego przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny w Lublinie. Podczas programu młodzież uczestniczyła w praktycznych warsztatach, spotkaniach i prelekcjach. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali w dwóch konkursach, na najlepszy pomysł biznesowy oraz na najlepszy biznesplan. W projekcie i konkursie wzięły udział zespoły uczniów ze szkół z powiatu janowskiego, krasnostawskiego i łęczyńskiego. Milejowską szkołę reprezentowały dwa zespoły – Elektra drive oraz Biomat. Uczniowie z Boliwara zdobyli zwycięskie miejsca w obydwu kategoriach.

- Nasz zespół o nazwie Biomat zajął I miejsce w kategorii „Najlepszy biznesplan” oraz III miejsce w kategorii „Najlepszy pomysł biznesowy” – informuje Agata Barbachowska, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości w milejowskim zespole szkół i opiekunka merytoryczna zespołów.

Jak tłumaczy nauczycielka, zanim uczniowie odebrali nagrody, przeszli szereg szkoleń i warsztatów zakładanych przez program ,,Lubelscy Przedsiębiorcy Jutra”.

- Projekt trwał siedem tygodni. Odbywały się dni warsztatowe w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jeździliśmy tam też na różne wykłady, spotkania z przedsiębiorcami i mentorami. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie przygotować pomysł na biznes, który chcieliby zrealizować. Zwieńczeniem ich pracy były prezentacje pomysłów. To był właśnie pierwszy konkurs na najlepszy pomysł biznesowy – tłumaczy Agata Barbachowska.

Zespół Elektra drive przedstawił ideę firmy transportowej oraz wypożyczającej samochody, opartej wyłącznie na autach elektrycznych. Z kolei Biomat opracował pomysł automatu ze zdrową żywnością, który mógłby zostać wykorzystany w szkołach, instytucjach czy szpitalach. Właśnie ten pomysł zainteresował przedsiębiorców i jury konkursu.

- Sam automat to już naoczny efekt całego procesu wymyślonego przez nasz zespół. Produkty do automatów miałyby pochodzić od lokalnych rolników, a pakowanie i dostarczanie wykonywałyby lokalne firmy – tłumaczy nauczycielka podstaw przedsiębiorczości.

Pomysł zajął trzecie miejsce w kategorii pomysłów biznesowych. Uczniowie nie spoczęli na laurach i biznesplan dopracowali do perfekcji.

- Pomysł bardzo spodobał się przedsiębiorcom, jednak dostrzegli oni pewne niedociągnięcia, które zostały zniwelowane w biznesplanie. Przyznam, że został on wykonany niezwykle profesjonalnie i okazał się najlepszy – podkreśla Agata Barbachowska.

Partnerem kluczowym całego projektu był Lubelski Węgiel Bogdanka. Podczas uroczystej gali rozdania nagród uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą lubelskich uczelni. Wysłuchali i obejrzeli też prezentacje przygotowane przez przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie i Lubelskiego Węgla Bogdanka.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto