Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelski Węgiel Bogdanka nadal utrzymuje w pełni pierwotnie założony plan wydobycia. Rusza eksploatacja kolejnej ściany

Marcin Jaszak
LW Bogdanka
O sprzedaży i dystrybucji węgla w regionie rozmawiamy z Dariuszem Dumkiewiczem, wiceprezesem zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka SA.

Przed nami końcówka zimy. Czy w kopalni można już zacząć powoli oceniać mijający sezon?

- Na pełne podsumowanie jeszcze przyjdzie czas, ponieważ w naszym regionie sezon grzewczy trwa do końca kwietnia. Już dziś jednak wiemy, że mijające półrocze było dla naszej firmy bardzo wymagające. W obliczu wojny na Ukrainie i gwałtownego skoku cen światowych nośników energii, wielu mieszkańców naszego regionu chciało w połowie ub. roku jak najszybciej kupić węgiel na zimę. Z powodu wysokiego popytu ceny węgla opałowego wzrosły na składach węglowych u firm pośredniczących jesienią ubiegłego roku nawet do 4 tysięcy złotych za tonę. Pojawiły się też problemy z dostępnością surowca na tych składach dla odbiorców detalicznych. W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie na węgiel opałowy postanowiliśmy zwiększyć jego dostępność dla gospodarstw domowych, choć tak naprawdę nasza kopalnia specjalizuje się od wielu lat w miale energetycznym sprzedawanym głownie do elektrowni zawodowych. Przy uwzględnieniu naszych możliwości produkcyjnych przystąpiliśmy do rządowego, ustawowego programu dystrybucji węgla za pośrednictwem gmin do gospodarstw domowych po preferencyjnych cenach, którego zadaniem było zapewnienie węgla opałowego dla gospodarstw domowych i ustabilizowanie sytuacji na rynku.

Co konkretnie oznaczało przystąpienie do tego programu dla Bogdanki?

- Wprowadziliśmy zmiany technologiczne w procesie przeróbki węgla, aby w krótkim czasie zwiększyć dostępność w popularnych sortymentach grubszych dla gospodarstw domowych. Zmiany te pozwoliły na zapewnienie mieszkańcom regionu, w tym naszego powiatu, paliwa do ogrzewania jeszcze przed zakończeniem ubiegłego roku. Na nas, jako spółce odpowiedzialnej społecznie, spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, w tym szczególnie w jego wschodniej części. Dlatego też, kiedy weszła w życie ustawa o zakupie preferencyjnym dla gospodarstw domowych, zaczęliśmy niezwłocznie przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim organizować dostawy do zainteresowanych gmin, pomimo trudnych warunków prowadzonego wydobycia, na które napotykamy od września 2022 r.

Jakie wyniki przyniosła współpraca z gminami?

- W skali całej Spółki może nie jest to duży wolumen sprzedaży, ale łącznie za pośrednictwem gmin dostarczono do gospodarstw domowych regionu lubelskiego w krótkim czasie około 75 tysięcy ton naszego węgla. Wyzwaniem było odpowiednio szybkie skoordynowanie tych dostaw do 152 gmin naszego regionu, które zaczęliśmy od połowy listopada obsługiwać w ramach programu. Uważam, że załoga Bogdanki zdała ten egzamin na piątkę z plusem. Pomimo trudnych warunków prowadzonego wydobycia oraz w warunkach wysokiego popytu na węgiel, udało nam się przed końcem roku 2022 obsłużyć 100% zamówień kierowanych do nas z gmin. Dzięki temu każdy uprawniony mieszkaniec, który złożył zapotrzebowanie, mógł zakupić nasz węgiel w gminach, z którymi podjęliśmy współpracę w ramach programu. Ustawa, o preferencyjnym zakupie przez gospodarstwa domowe okazała się być bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż w odpowiednim czasie w ramach tego programu zapewniono szeroki dostęp węgla opałowego dla gospodarstw domowych oraz ustabilizowano sytuację cenową tego węgla w skali całego kraju. Węgiel opałowy można było zamówić w gminach naszego regionu nawet w cenie niższej niż 2 tysiące złotych za tonę, czyli ponad połowę taniej, niż wynikało to z cen notowanych na składach węglowych jesienią ubiegłego roku.

A jakie wyzwania stoją dziś przed Bogdanką?

- Pomimo awarii w połowie lutego na jednej ze ścian, spowodowanej w dużej mierze czynnikami hydrologicznymi, nadal utrzymujemy w pełni nasz pierwotnie założony plan wydobycia. Przystępując do próbnego rozruchu eksploatacji ściany, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że mogą pojawić się podobne trudności jak te, które napotkaliśmy tam już we wrześniu 2022 r. Dlatego też Rada Techniczna, po konsultacjach z przedstawicielami Głównego Instytutu Górnictwa, podjęła w trosce o bezpieczeństwo górników oraz z uwagi na możliwe zalanie niżej leżących pokładów węgla, decyzję o wstrzymaniu dalszej eksploatacji tej ściany. Jednak podchodzimy do tego wydarzenia ze spokojem, ponieważ na przełomie lutego i marca powinna ruszyć inna, kolejna ściana, która wpisana jest w roczny plan wydobycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto