Piłkarki Górnika Łęczna zakończyły sezon na trzecim miejscu!

Pawel Kloskowski
Anya Alekperova w sezonie 2011/2012 była czołową zawodniczką Górnika.
Anya Alekperova w sezonie 2011/2012 była czołową zawodniczką Górnika. konin.fm
Występując w piłkarskiej Ekstralidze piłkarki Górnika Łęczna zakończył sezon 2011/2012 na wysokim trzecim miejscu. Zapraszamy do krótkiego podsumowania jednej z najlepszych drużyn kobiecych w Polsce.

GKS Górnik Łęczna (3. miejsce)
punkty: 41
zwycięstwa: 13
remisy: 2
porażki: 3
bramki: 41-16

Łęcznianki dla których był to drugi sezon w Ekstralidze kobiet przez długi czas były rewelacją rozgrywek. Ich droga do "sławy" rozpoczęła się w pierwszej kolejce kiedy to po zwycięskiej bramce Sokolovej pokonali w Szczecinie miejscową Pogoń Women. Następnie na własnym boisku rozprawiły się z Medykiem Konin, a dwa gole w drugiej połowie zdobyły grając w osłabieniu.

Dodatkowego smaczku dobrym wynikom Górniczek dodał fakt, iż dzięki transmisji na żywo w internecie grę zespołu z Lubelszczyzny mogła śledzić cała Polska.
Ostatecznie w rundzie jesiennej piłkarki prowadzone przez trenera Mirosława Stańca przegrały tylko jeden mecz - z Unią Racibórz. Tak dobra passa Górniczek spowodowała, że po każdym ich kolejnym meczu coraz głośniej mówiono o pierwszym złotym medalu Mistrzostw Polski, który może trafić właśnie do Łęcznej.

W rundzie rewanżowej po zwycięstwach m.in. nad Medykiem czy AZS-em Wrocław łęcznianki spotkała istna czarna seria. Najpierw zremisowały z ostatnim zespołem ligi - Dargiflem Tomaszów Mazowiecki a następnie uległy AZS-owi Biała Podlaska. Już remis z Dargfilem praktycznie odebrał piłkarkom z Lubelszczyzny szanse na zajęcie pierwszego miejsca w lidze. W prestiżowym spotkaniu z Unią rozgrywanym w Łęcznej obecne brązowe już medalistki Ekstraligi dzielnie przeciwstawił się Mistrzynią Polski ale w doliczonym czasie gry straciły bramkę na 2:3.

Zdecydowanie najważniejszą postacią zespołu trenera Stańca w całym sezonie 2011/2012 była kapitan Górnika, Anna Sznyrowska. Doświadczona napastniczka potrafiła wygrywać pojedynki sam na sam zarówno z obrończyniami jak i z bramkarkami, które ponadto szczególnie bardzo lubiła pokonywać strzałami „zza kołnierz”. Należy również wspomnieć o piątce zawodniczkach zza granicy. Rozgrywająca Anya Alekperova wspólnie ze skrzydłową Olhą Zubczyk i łotewską napastniczką Juliją Sokolovą stworzyły bramkostrzelne trio. Z kolei najbardziej doświadczona w całej lidze Raimonda Kudyte wspólnie z drugą obrończynią Mariną Huzarewicz starały się skutecznie odpędzać zagrożenie spod bramki strzeżonej na przemian przez Katarzynę Kiedrzynek i Izabellę Godzińską.

Najbliższe tygodnie dla GKS Górnika Łęczna nie będą okazją do długiego świętowania trzeciego miejsca w lidze. Z klubu może odejść kilka podstawowych zawodniczek, które miał największy wkład w tego roczny sukces. Z Łęczną mają pożegnać się m.in. Anya Alekperova, Julija Sokolova i Raimonda Kudyte. Magdaleną Dudek i Olhą Zubczyk poważnie jest zainteresowany beniaminek ligi GosiR Piaseczno a chęć pozyskania dwóch zawodniczek Górnika wyraziła z kolei już wcześniej szczecińska Pogoń.

Strzelczynie bramek
(17) - Anna Sznyrowska
(8) - Anya Alekperova, Julija Sokolova
(2) - Agata Guściora, Olha Zubczyk
(1) - Magdalena Dudek, Raimonda Kudyte, Agata Siczek, Justyna Stępniewska

Czas gry
(najpierw łączny czas gry; w nawiasie liczba rozegranych spotkań)