Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polityka uczenia się przez całe życie. Nowatorski projekt WUP

Marcin Jaszczak
Andrzej Danilkiewicz, wicedyrektor do Spraw Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie
Andrzej Danilkiewicz, wicedyrektor do Spraw Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Adrian Tomczyk
Czekają nas poważne zmiany na rynku pracy wywołane m.in. przez tzw. czwartą rewolucję przemysłową. Region łęczyński startuje z bardzo dobrej pozycji.

Powiat łęczyński wyraźnie wyróżnia się na tle województwa lubelskiego, jeśli chodzi o kwalifikacje szkolnictwa branżowego odpowiadające potrzebom lokalnego rynku pracy. Badania przeprowadzone przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie wykazały, że na terenie powiatu istnieje zapotrzebowanie na kształcenie zawodowe takie jak montaż i obsługa maszyn i urządzeń, świadczenie usług medyczno-pielęgniarskich oraz usług opiekuńczo-wspierających osoby starsze. Natomiast niesłabnące zapotrzebowanie rejestrujemy na profesje związane z górnictwem.
W odpowiedzi na dynamiczne zmiany, i co za tym idzie przyszłe potrzeby rynku pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie przygotowuje się do realizacji projektu wdrażającego politykę uczenia się przez całe życie. Chodzi o przyjęty przez Radę Ministrów dokument pod nazwą Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030, porządkujący wszystkie obszary tej materii. Jego głównym celem jest wczesna i skuteczna reakcja na zmiany zachodzące na rynku pracy, które w najbliższych latach mogą doprowadzić do znacznego spadku zatrudnienia.
- Czekają nas poważne zmiany na rynku pracy wywołane m.in. przez tzw. czwartą rewolucję przemysłową, polegającą na wyparciu przez maszyny ludzkiej pracy. Przykładem z codziennego życia mogą być parkometry, czy kasy samoobsługowe. Coraz więcej funkcji przejmują algorytmy i w wielu obszarach człowiek nie będzie potrzebny – tłumaczy Andrzej Danilkiewicz, wicedyrektor do Spraw Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Polityka uczenia się przez całe życie zakłada podnoszenie kompetencji i możliwość szybkiego przekwalifikowania się wcelu dopasowania do wymagań rynku pracy.
- Jednym z głównych zadań w projekcie jest koordynowanie rozproszonych dotychczas zadań edukacyjnych różnych instytucji, celem stworzenia rozwiązań systemowych. Jest to wyzwanie nie tylko dla publicznych służb zatrudnienia jakim są m.in. urzędy pracy, ale także dla całego systemu edukacyjnego. Inaczej mówiąc, do projektu zostaną zaproszone wszystkie podmioty mające związek z edukacją, po to, aby szczególnie na poziomie lokalnym stworzyły swoją integralną ofertę. Projekt WUP bazuje na projekcie Zintegrowanej Strategii Rozwoju uczenia się przez całe życie – wyjaśnia Andrzej Danilkiewicz. – Aktualnie przygotowaliśmy wniosek aplikacyjny. W ramach tej koncepcji chcemy wypracować optymalny sposób zarządzania i transferu wiedzy, aby nie zmarnować żadnego z potencjalnych talentów - zapowiada wicedyrektor WUP.
Strategia opiera się między innymi na analizie potrzeb lokalnych przedsiębiorstw w województwie lubelskim, sprawdzającej czy potrzebne rynkowo zawody i kwalifikacje mają pokrycie wofercie kształcenia. Jak wykazują badania, szkolnictwo powiatu łęczyńskiego pokrywa w blisko 90 procentach zapotrzebowanie rynku pracy na poszukiwane w regonie łęczyńskim zawody. Tylko kilku z nich nie można znaleźć w ofertach kształcenia powiatu łęczyńskiego. Tym samym region znalazł się na trzecim miejscu wśród dwudziestu jeden powiatów województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polityka uczenia się przez całe życie. Nowatorski projekt WUP - Łęczna Nasze Miasto

Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto