Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złodzieje wyczyszczą ci konto do zera! Mają nową, bardzo sprytną, metodę oszustwa

Tomasz Sznela
domena publiczna
Nowa metoda okradania kont bankowych w Polsce! Złodzieje nie tracą pomysłowości i od kilku miesięcy czyszczą konta swoich ofiar, przejmując nad nimi w bardzo łatwy sposób kontrolę. Jak? Po prostu... wyrabiają duplikaty karty SIM właścicieli rachunków, które zamierzają okraść. Ciąg dalszy tekstu poniżej.

Sprawę opisał Niebezpiecznik.pl, do którego ze swoją historią zgłosił się okradziony klient mBanku. Złodziej w jakiś sposób pozyskał dane logowania do konta bankowego, a następnie wykonał duplikat karty SIM dla numeru telefonu, na który przychodzą SMS-y autoryzujące transakcje. Do kradzieży opartych na tym pomyśle doszło już w kilku miejscach Polski (jak informuje Niebezpiecznik.pl, tylko w samym Żywcu jednego dnia okradziono aż 7 osób!).

Złodzieje mogą uzyskać dane do logowania na konto bankowe na różne sposoby: wyłudzenie żerujące na czyjejś naiwności czy infekcja komputera keyloggerem to te najczęstsze. Do potwierdzenia wykonania transakcji potrzeba jednak kodu, który większość z nas otrzymuje w formie SMS-a. Dotychczas znane były ataki złodziei, którzy na zainfekowanym komputerze podstawiali w tle inną kwotę i rachunek, kiedy ich ofiara wykonywała transakcję. Dlatego, by nie złapać się na ten rodzaj oszustwa, należy zawsze dokładnie czytać SMS-y z banku, sprawdzając czy zgadza się kwota przelewu oraz rachunek, na który go wysyłamy.

Teraz jednak oszuści wyrabiają duplikaty kart SIM swoich ofiar. Posługują się fałszywymi dokumentami tożsamości i w ten sposób udaje im się wyłudzić duplikaty u operatorów telekomunikacyjnych. Wówczas bez żadnego wysiłku są w stanie potwierdzać przelewy i oskubać do zera konto bankowe swojej ofiary w krótkim czasie.

Czy można w jakiś sposób ochronić się przed tego rodzaju atakiem? Należy zwracać uwagę na to, czy nasza karta SIM działa. Jej awaria może być znakiem, że oszuści właśnie rozpoczęli korzystanie z nieuczciwie pozyskanego duplikatu. Wówczas należy czym prędzej skontaktować się z bankiem oraz z operatorem.

Na co dzień warto też pamiętać o zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo naszych pieniędzy: loguj się do banku tylko na zaufanych urządzeniach, jeśli potwierdzasz transakcje kodem SMS, zawsze porównuj kwotę i numer rachunku z SMS-a z danymi w formularzu przelewu, ustaw w banku powiadomienia o logowaniu i transakcjach.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto