Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zmieniamy kierunków, lecz je rozwijamy

Marcin Jaszak
Michał Pelczarski, Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego
Michał Pelczarski, Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego Starostwo Powiatowe w Łęcznej
Edukacja, infrastruktura, zdrowie i zapewnienie nowych miejsc pracy, to główne kierunki działań Powiatu Łęczyńskiego. Michał Pelczarski, wicestarosta powiatu, tłumaczy w jaki sposób te dziedziny łączą się wpływając na podniesienie jakości życia w naszym regionie. Podkreśla też duży potencjał, który należy wielokierunkowo rozwijać.

Właśnie minęło pięć lat działania Zarządu Powiatu. Co zmieniło się w powiecie łęczyńskim w tym czasie?

Pierwsza rzecz, na którą od zawsze stawialiśmy, to ciągłe tworzenie nowych miejsc pracy. Udało się to zrealizować dzięki kilku inwestycjom. Przede wszystkim tym w Jaszczowie, gdzie w ciągu czterech lat postało pierwsze tego typu w kraju Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, do tego Zakład Aktywności Zawodowej, Dzienny Dom Seniora, a teraz Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Z tymi jednostkami wiąże się dużo etatów i miejsc zatrudnienia dla różnego typu specjalistów. Tam też nasi mieszkańcy mogą uzyskać pomoc, jakiej potrzebują. Jest to wieloetapowa inwestycja, z której jesteśmy niezwykle dumni, ponieważ jeszcze na początku naszej kadencji, na tym terenie straszyły po prostu zgliszcza. Był to typowy, opuszczony i zaniedbany teren, gdzie jeszcze pamiętam, że nasze wojsko obrony terytorialnej ćwiczyło obronę przed atakiem chemicznym. Pokazuje to więc w jakim stanie to wszystko się znajdowało. Żartując, można powiedzieć, że dziś, jednymi osobami, które mogłyby być niezadowolone z tych inwestycji, są właśnie ci żołnierze.

To sztandarowe inwestycje Powiatu, jednak raczej nie było tak, że starosta usiadł z wicestarostą, stwierdzając – inwestujemy!

Fakt, potrzeba było szerszego planu, zrealizowanego wspólnie z Zarządem Powiatu i Radą Powiatu, obejmującego wiele kierunków rozwoju. Wśród ich znalazł się też rozwój infrastruktury drogowej i oświaty, co również sprzyjało tworzeniu nowych miejsc pracy. Ważnym elementem jest tu właśnie oświata i zerwanie z wcześniejszą koncepcją, która zakładała pewną stagnację w łęczyńskim szkolnictwie.

Czyli?

Wcześniej utarło się przekonanie, że najlepsze szkoły funkcjonują w Lublinie czy Świdniku – z pewnością poza Łęczną. Z tego względu nasza młodzież szukała dobrego i praktycznego wykształcenia właśnie tam. Zerwaliśmy z tym stawiając na oświatę i zauważamy, że z roku na rok mamy coraz większe nabory do łęczyńskich szkół i coraz wyższe wyniki maturalne. Otwieramy kolejne, cieszące się zainteresowaniem, kierunki, mając na uwadze wymogi dzisiejszego rynku pracy z podkreśleniem potrzeb rynku lokalnego. Otworzyliśmy też przedszkole specjalne i tym samym, poza dbaniem o potrzeby naszych mieszańców, wracamy do głównej myśli, czyli tworzenia nowych miejsc pracy, ponieważ przedszkole to kolejne etaty. Wychodzimy z założenia mówiącego o tym, że praca dla mieszańców naszego powiatu powinna być właśnie na terenie naszego powiatu. Utworzyliśmy kolejne instytucje w Łęcznej, które to zatrudnienie zapewniły. Zatem ten nasz lokalny rynek pracy z pewnością mocno zmieniliśmy. Dodatkowo mocno postawiliśmy na aktywizację i zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Wrócę do edukacji. Stawiacie na wykształcenie typowo techniczne i specjalistyczne.

Tak. Staramy się przede wszystkim reagować na to co dzieje się na rynku pracy, więc kierunki związane z górnictwem i nowymi technologiami, czyli informatyka, czy też programowanie. Obok tego kierunki mundurowe. W Łęcznej mamy klasę policyjną, zaś w Milejowie wojskową. Nowe kierunki to jedno, z drugiej strony są to inwestycje w te szkoły. Na bieżąco je termomodernizujemy. Na początku była szkoła w Kijanach, teraz w Milejowie, w Podgłębokiem czy Ludwinie. Dodatkowo są to mniejsze inwestycje typu ekopracowania i strzelnica w Milejowie. Poza tym, lada moment uruchamiamy bursę szkolną, co znacznie wzmocni zaplecze dla młodzieży, która będzie chciała się tu uczyć. Z pewnością dużym atutem, który przyciąga do nas uczniów jest też współpraca ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna, która prowadzi zajęcia w naszych obiektach. Przy tym współpracuje z nami przy różnego typu inwestycjach.

Stawiacie na młodzież i jej wykształcenie, ale bardzo transparentne w ostatnim czasie są też działania na rzecz seniorów w powiecie.

Dotychczas nie było takiego wsparcia, więc mocno poszliśmy w kierunku osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Po pierwsze chcieliśmy, żeby te osoby uzyskały pomoc specjalistyczną i realizowały swoje potrzeby na terenie powiatu. Z drugiej strony to kolejne działania idące w stronę zwiększania zatrudnienia, czyli cztery instytucje w Jaszczowie, o których wspominałem. Podkreślę tu, że posiadaliśmy początkowy potencjał w postaci pierwszego Zakładu Aktywności Zawodowej i szpitala. Poza tym, bardzo duże znaczenie miało tu wsparcie programów rządowych. To wszystko złożyło się na to, że dziś możemy realizować pewne specjalistyczne usługi na najwyższym poziomie i poziom ten stale się podnosi, dzięki czemu szpital ściąga tu pacjentów z innych powiatów a nawet z innych województw.

Szpital odniósł duży sukces i nadal się rozwija. Czy to zasługa dobrania odpowiednich specjalizacji leczniczych?

Przede wszystkim tak. Specjalizacje i specjaliści. Aby szpital był rentowny i się rozwijał, te specjalizacje powinny być dobrze wycenione w NFZ, ponieważ główny czynnik rozwojowy to ekonomia. Za tym idzie wsparcie zdrowotne dla naszych mieszkańców na najwyższym poziomie i znów miejsca pracy. Nasi mieszkańcy nie muszą już jeździć do szpitali w Lublinie czy Świdniku. Mają specjalistów tu, na miejscu. Mamy bardzo dobre wsparcie dla seniorów i jeżeli chodzi o kwestie geriatryczne, to można powiedzieć, że szpital jest pod tym względem elitarny w skali kraju. Dodatkowo oddział oparzeniowy i kwestie medycyny plastycznej. Dodajmy oddział bariatryczny z pilotażowymi programami łączącymi zabiegi z odpowiednim trybem życia. Staramy się, żeby szpital reagował na potrzeby pacjentów oraz rynku zdrowotnego i podnosił jakość swoich usług.

W czym aktualnie Zarząd Powiatu widzi przyszłość tego regionu? Jakie są potencjalne kierunki rozwoju?

Kierunek nie musi być mocno zmieniony, raczej powinien być rozwijany. Wychodzimy z założenia, że to mieszańcy tworzą powiat i dla tych mieszkańców realizujemy kolejne inwestycje, zarówno jeśli chodzi o pracę, naukę, infrastrukturę czy zdrowie. Nadal będziemy starali się remontować i budować kolejne odcinki drogowe. Chcemy rozwijać szpital i w tym celu odkupiliśmy od miasta działkę w sąsiedztwie szpitala, gdzie powstaną nowe parkingi. Chcemy też rozwijać szpital i w planach mamy centrum zdrowia psychicznego. Jeśli chodzi o szkolnictwo, to budujemy nową halę sportową w centrum Łęcznej. Te wszystkie kierunki rozwoju mają być związane z lokalnym rynkiem pracy. Chcemy też podkreślać tożsamość tego regionu. Właśnie w tym celu kupiliśmy pałac w Kijanach. Z jednej strony ma on potencjał oświatowy, z drugiej ogromny potencjał promujący te tereny. Istotnym kierunkiem jest też współpraca na poziomie odnawialnych źródeł energii z największym pracodawcą na tych terenach czyli kopalnią Bogdanka.

Skoro wspomniał pan o Bogdance, to spółka zaprezentowała ostatnio nową strategię rozwoju. W jaki sposób te plany mogą wpłynąć na oblicze powiatu?

Miałem zaszczyt uczestniczyć w prezentacji tej strategii i zrobiło to na mnie duże wrażenie. Podejście do biznesu w sposób multibranżowy, wielokierunkowy, wydaje mi się podejściem właściwym. Daje to bardzo silne motory napędowe, które pomogą w rozwoju kopalni. Już w tym momencie Bogdanka jest na bardzo silnej pozycji w kraju i daje to doskonałą bazę startową dla tych programów. Natomiast my, jako Powiat, chcemy nadal współpracować z Bogdanką, nie tyko na poziomie codziennych inicjatyw, typu organizacja różnych wydarzeń. Chcemy iść w kierunku kształtowania rynku pracy pod względem jak najlepszego przygotowania naszych mieszkańców do zawodów związanych z kierunkami rozwoju kopalni. Chcemy, żeby Bogdanka miała dobrze wykwalifikowanego i przygotowanego pracownika pochodzącego właśnie stąd. W związku z tym widzimy też potrzebę rozbudowania bazy dojazdowej do kopalni. Cieszymy się, że będzie budowana obwodnica Łęcznej oraz linia kolejowa łącząca kopalnię z lotniskiem, która będzie miała charakter przewozów pasażerskich. Z pewnością stanie się to kolejnym motorem rozwojowym naszego regionu. Jednocześnie planujemy rozbudowywać lokalne linie komunikacyjne, które wsparłyby lokalny biznes i sprawiłyby, żeby ludzie chcieli się tu osiedlić czy też zachęcić swoje dzieci do nauki w naszych szkołach. Infrastruktura pomoże też w rozwoju turystki, którą też chcemy wspierać. Jak widać, podobnie jak Bogdanka, powiat łęczyński posiada ogromny potencjał, który pragniemy wielokierunkowo rozwijać.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto