Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne miasto na mapie regionu. Puchaczów chce ubiegać się o odzyskanie praw miejskich z 1527 roku

Marcin Jaszak
nadesłane
Trwają konsultacje społeczne na temat odzyskania praw miejskich przez Puchaczów. Spotkania prowadzone są w poszczególnych sołectwach gminy, gdzie mieszkańcy mogą złożyć osobistą deklarację na specjalnie przygotowanej liście konsultacyjnej.

- Dodatkowo do 17 marca będzie można oddać głos w tej sprawie prawie w budynku USC urzędu gminy, w godzinach pracy urzędu. Na stronie internetowej i profilu społecznościowym gminy przekazujemy informacje dotyczące tego tematu. Zachęcamy do czynnego udziału w konsultacjach. Wszelkie pytania w tej sprawie można też kierować na adres: [email protected] - informuje Katarzyna Wójcik-Kęcik, sekretarz Gminy Puchaczów.

Pomysł ponownego nadania praw miejskich wynika z historii Puchaczowa. Jak czytamy na stronie urzędu gminy - „W 1527 roku opat Maciej otrzymał od króla Zygmunta I Starego przywilej na założenie miasta, które miało nazywać się Puchaczowem. Nowe miasto lokowane na prawie niemieckim otrzymało herb z wizerunkiem św. Jana Chrzciciela i szereg przywilejów”. Czynny udział mieszkańców miasta i okolic w powstaniu styczniowym i jego upadek, sprawiły, że Puchaczów w 1870 roku został pozbawiony praw miejskich i stał się osadą.

- To piękna karta w historii naszej gminy, przemawiająca za pomysłem odzyskania praw miejskich przez Puchaczów – podkreśla sekretarz gminy.

Wielu mieszańców obawia się jednak, że zmiana będzie skutkowała podwyżkami podatków i opłat.

- Te obawy są nieuzasadnione. Nie ma innych odrębnych przepisów ustrojowych regulujących ustój, prawa i obowiązki gmin miejsko wiejskich oraz gmin wiejskich. Nie ma obligatoryjnych przepisów nakładających na organy miasta obowiązek podnoszenia podatków i opłat do określonych poziomów. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych jest jedną i tą samą dla gmin, miast czy gmin miejsko-wiejskich. Nie różnicuje ona stawek pod względem rodzaju jednostek samorządowych – tłumaczy Katarzyna Wójcik-Kęcik.

Pozytywny wynik konsultacji nie oznacza automatycznej zmiany. Po zakończeniu konsultacji gmina złoży wniosek w tej sprawie do wojewody, który przekaże je do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto