Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywne i spełnione II. Ten projekt otworzył wielu łęczyńskim kobietom oczy i dusze

Marcin Jaszak
Wielkim piknikiem w Ciechankach kilkadziesiąt kobiet z terenu powiatu łęczyńskiego zakończyło pierwszą część tegorocznej edycji projektu „Aktywne i spełnione II”. Akcja realizowana jest przez Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Stowarzyszeniem Lubelski Klub Biznesu.

- Projekt Aktywne i Spełnione został przygotowany przez kobiety z myślą o kobietach. Chciałyśmy zachęcić je do pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Do współpracy zaproszone zostały najlepsze lokalne organizacje, które stworzyły przestrzeń dla eksperckiego wsparcia i osobistego rozwoju uczestniczek projektu. Mamy świadomość, że równość płci i takie same szanse kobiet i mężczyzn są niezbędne w realizacji modelu zrównoważonego rozwoju Spółki oraz założeń strategii ESG. Dzięki zaangażowaniu Spółki, uczestniczki projektu, a często są to żony naszych pracowników, mówią o sobie, że są aktywne i spełnione – mówi Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanka.

Projekt skierowany jest do kobiet nieaktywnych zawodowo z terenu powiatu łęczyńskiego. Głównym założeniem projektu jest odkrywanie i wyzwalanie w paniach energii, radości oraz motywacji do rozwoju i samorealizacji, co przekłada się na zwiększenie szans na zatrudnienie, rozwój społeczno-edukacyjny i osobisty. Łęczyńskie kobiety wzięły udział w szeregu spotkań, wykładów i warsztatów. Kolejna część tej edycji rozpocznie się w wrześniu.

- Były to działania uwzględniające rozwój osobisty, doradztwo zawodowe, mentoring, tutoring, wizyty studyjne i artystyczną ekspresję. Na podstawie ankiety ewaluacyjnej wiemy, że te formy pracy bardzo się paniom podobały, zwłaszcza te w zakresie rozwoju osobistego i kompetencji miękkich. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty rękodzielnicze oraz tutoring, który bazował na aktualnych potrzebach pań z kół gospodyń wiejskich. Panie są bardzo usatysfakcjonowane i komunikują potrzebę kolejnych spotkań i zajęć – mówi mówi Małgorzata Kruszyńska ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Bona Fides.

Organizatorzy projektu podkreślają, że uczestniczki już dziś wrażają w codzienne życie wiedzę i nabyte umiejętności. Zaznaczają swoje potrzeby i potrafią stawiać granice, tak potrzebne do tworzenia własnej przestrzeni i czasu dla siebie.

- Najważniejsze jest to, że panie pracują na rzecz swoje równowagi i dobrostanu w życiu codziennym. Ten deficyt równowagi pomiędzy wszystkimi pełnionymi przez nas rolami społecznymi wyraźnie widać. Jesteśmy żonami, matkami pracownicami, siostrami, polkami i animatorkami. Tych grup społecznych, do których każda z nas należy jest bardzo dużo. Poświęcamy swój czas głównie pracy w domu, rodzinie i pracy zawodowej, zapominając o własnych potrzebach. Na szczęście coraz więcej pań akcentuje swoją niezależność, siłę i mówi wprost, że przykładowo idzie na warsztaty i ten czas jet ich. Sam fakt, że wybierają jakieś działania poza codzienną rutyną to bardzo wiele – podkreśla Małgorzata Kruszyńska.

Wiele z pań uczestniczących w projekcie idzie o krok dalej, wdrażając w życie swoje pomysły i marzenia.

- Dla mnie uczestnictwo w tym projekcie otworzyło perspektywy na działanie na rzecz innych kobiet. Warsztaty otworzyły mi oczy i duszę. Właśnie otworzyłam fundację W kobietach siła. Chcemy działać na terenach popegeerowskich, ponieważ w pewnym momencie te tereny zostały mocno wykluczone i ten stan nadal trwa. Kobiety na tych terenach są pozostawione same sobie. Chcę to zmienić. Już wcześniej miałam ten pomysł, jednak brakowało mi odwagi. Podczas tych warsztatów nabrałam odwagi i pewności siebie. Wreszcie podjęłam wyzwanie, żeby szerzyć dobre praktyki, więc zaczynam – mówi Antonina Bień, uczestniczka projektu.

Wiele z pań brało udział w pierwszej edycji projektu „Aktywne i spełnione” i podczas tegorocznej edycji realizuje kolejne cele i potrzeby.

- Byłam bardzo zadowolona z pierwszej edycji, podczas której poznałyśmy i nauczyłyśmy się bardzo wiele. Wówczas skupiłam się bardzie ja rozwoju osobistym i uczestniczyłam w panelach i zajęciach psychologicznych, a teraz przyszłym na praktykę. Chciałam nauczyć się czegoś z zakresu rękodzieła. To się udało i z małego ziarenka wyrosło wielkie drzewo. Jest naprawdę super i czekam na część jesienną – mówi Agnieszka Grabowska z Zezulina Drugiego, która bierze udział w projekcie wspólnie z częścią pań z lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich.

- Ten projekt to bardzo ważny moment w życiu wielu z nas. Zachęcam wszystkie panie do uczestnictwa w takich inicjatywach. Każda z nas znajduje tu co jest jej aktualnie potrzebne. Warsztaty z rękodzieła, wsparcie psychologa, toturing. Każda kobieta, która chce zmienić coś w swoim życiu, czy spróbować czegoś nowego, powinna wziąć udział w takich projektach. W moim przypadku cel został osiągnięty i będę kontynuowała i szerzyła tę dobrą praktykę – zapowiada Antonina Bień.
Projekt „Aktywne i spełnione” realizowany w ramach działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A – Współpraca CSR.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto