Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karabinki, pistolety i ostre pojedynki tuż pod czujnym okiem nauczycieli

Marcin Jaszak
W ostatnim czasie to najbardziej pożądane miejsce w milejowskim Zespole Szkół nr 2 im. Simona Bolivara. Tu, zamiast książek, uczniowie dostają do rąk pistolety i karabiny.

W szkole w Milejowie otworzono wirtualną strzelnicę. Strzelnica przeznaczona jest doprowadzenia szkolenia strzeleckiego w oparciu o multimedialny, laserowy „System szkolno-treningowy POJEDYNEK”. System został opracowany specjalnie do nauki i doskonalenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią oraz realizacji strzelań o różnym stopniu skomplikowania. Ćwiczący mogą strzelać z karabinków lub pistoletów, z różnych wirtualnych odległości, w każdej z postaw strzeleckich – leżąc, klęcząc lub stojąc.

- Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla czterech strzelających. System posiada ćwiczenia ze scenariuszami o różnym stopniu trudności. Tarcze, ruchome cele, otwarte przestrzenie, tereny zielone lub warunki miejskie. Można uatrakcyjnić czy też utrudnić ćwiczenia, włączając symulację mgły, deszczu, ćwiczeń nocnych czy też zmienić porę roku. Program pozwala również na trening zespołowy. Ważne jest też to, że repliki broni są bardzo realistyczne. Ich waga jest zbliżona do oryginału, a sam strzał powoduje realny odrzut – tłumaczy Magdalena Gajowiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie.

Strzelnica powstała dzięki programowi Ministerstwa Obrony Narodowej – „Strzelnica w powiecie 2022”. Z inicjatywą utworzenia strzelnicy w Zespole Szkół nr 2 im. Simona Bolivara wystąpił Powiat Łęczyński.

- Kiedy startował program utworzenia strzelnicy, nikt nie przewidywał, jak potoczy się sytuacja za naszą wschodnią granicą, a doświadczenie ukraińskie pokazuje, jak ważne jest choćby podstawowe przeszkolenie i umiejętność posługiwania się bronią. Miejsca takie jak to pomagają, szczególnie młodym ludziom, obyć się z bronią palną i promują sport strzelecki. Dodatkowo, znakomicie wpisują się w pomysł Ministerstwa Edukacji o powrocie do zajęć z przysposobienia obronnego. Realizacja tej inwestycji była potrzebna, ponieważ widzimy duże zainteresowanie młodzieży strzelectwem. Cieszy nas, że mogliśmy skorzystać ze środków rządowych na jej utworzenie – podkreśla Krzysztof Niewiadomski, starosta łęczyński.

Jednym z powodów utworzenia strzelnicy był fakt, że od2017 roku w liceum ogólnokształcącym, należącym do ZS nr 2, funkcjonuje klasa mundurowa.

- Oczywiście w tej chwili jest to ulubione miejsce uczniów. Mimo ustalonego harmonogramu wciąż pytają o zajęcia na strzelnicy. Zajęcia prowadzi major Robert Krakowiak. Uczniowie poznają podstawowe zasady, np. jak trzymać broń, załadować, rozładować, uczą się pozycji strzeleckich, by później przejść do typowych ćwiczeń strzeleckich. W tym momencie dziewięć osób z kadry nauczycielskiej również bierze udział w zajęciach, aby zdobyć uprawnienia instruktorskie i w przyszłości pomagać młodzieży się uczyć. Podkreślę, że od września będziemy się starać o oddział przygotowania wojskowego, więc strzelnica bardzo pomoże nam w rozwoju klas mundurowych – wyjaśnia Magdalena Gajowiak.

Koszt strzelnicy to 280 tys. zł. Dofinansowanie, jakie zdobył powiat, wyniosło ponad 197 tys. zł. Ze strzelnicy mogą korzystać uczniowie innych szkół, prowadzących zajęcia z obronności, organizacje pozarządowe działające na rzecz obronności państwa i inne osoby, podmioty wskazane przez samorząd terytorialny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto