Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrówki lubelskich żurawi. Szacunek dla środowiska kluczem do zrównoważonego rozwoju

Marcin Jaszak
Zapraszamy do śledzenia wspólnie z LB Bogdanka życia i wędrówek lubelskich żurawi. „Ochrona bioróżnorodności torfowisk” to jeden z najważniejszych programów strategii ESG LW Bogdanka na lata 2023-2025 z perspektywą do roku 2030.

Jednym z kluczowych elementów wdrażania tego programu jest tworzenie ponadsektorowych partnerstw na rzecz czynnej ochrony wybranych gatunków fauny i flory najbliższego oddziaływania Spółki. Projekt „Wędrówki lubelskich żurawi” to realny przykład realizacji powyższych założeń potwierdzający, że Bogdanka to odpowiedzialny i zaangażowany sąsiad mający świadomość, że szacunek dla środowiska to podstawa zrównoważonego rozwoju.

Żuraw jest symbolem lubelskiej części Polesia i Poleskiego Parku Narodowego. Jest to piękny, dostojny i charyzmatyczny ptak. Ponadto jest to tzw. gatunek parasolowy dla ekosystemów podmokłych, co oznacza, że działania mające na celu jego ochronę, sprzyjają też innym gatunkom zasiedlającym mokradła. Spośród gatunków zwierząt charakterystycznych dla województwa lubelskiego żuraw idealnie nadaje się na ambasadora naszego regionu i symbol ochrony poleskich bagien.

„Wędrówki lubelskich żurawi” to projekt, który ma na celu czynną ochronę i określenie zagrożeń dla populacji żurawia na Lubelszczyźnie, w tym przede wszystkim monitoring, badania ekologii rozrodu i migracji, popularyzację wiedzy przyrodniczej, edukację najmłodszych oraz promocję naszego województwa.

Mimo, że jest to gatunek ściśle chroniony, na terenie Lubelszczyzny nie podejmuje się działań jego czynnej ochrony. Stan wiedzy na temat ekologii i biologii żurawia jest wciąż niewystarczający.

Dodatkowo jest to projekt wielopłaszczyznowy i wielowymiarowy, który angażuje do udziału najważniejsze instytucje zajmujące się ochroną przyrody oraz samorząd i przedstawicieli biznesu. Takie połączenie to szansa dla lubelskich żurawi i perspektywa na przyszłość.

Partnerem strategicznym projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a partnerami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, Poleski Park Narodowy oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, realizatorem jest Fundacja Dla Przyrody.

Niewątpliwie najmocniejszym punktem projektu są nadajniki GPS/GSM, które dostarczają niezwykłe i precyzyjne dane o tym gatunku. Aktualnie trzy młodociane żurawie posiadają urządzenia GPS/GSM. Ich imiona wybrano spośród wielu propozycji wymienionych przez osoby śledzące wędrówkę lubelskich żurawi na profilu facebookowym projektu. Kryterium decydującym o wyborze było to, aby imiona związane były z Lubelszczyzną. Pierwszym żurawiem z nadajnikiem była Polesia, która swoją pierwszą wędrówkę rozpoczęła we wrześniu 2021 roku i przeleciała przez Polskę, Słowację, Węgry, Chorwację i dotarła do Włoch (Park Delta Padu), pokonując około 1400 km. W tym roku już jako doświadczony żuraw przeleciała przez osiem krajów, pokonując dystans o długości 3000 km. Polesia lecąc nad Alpami Wschodnimi dotarła do Hiszpanii. Dwa młodsze żurawie przebywają na Węgrzech. Trasy przelotu żurawi z nadajnikami do Parku Hortobagy na Węgrzech były prawie identyczne. Przez 1,5 roku trwania projektu, dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologii wiemy dokąd wędrują lubelskie żurawie, a jest to początek obserwacji.

Losy żurawi obserwować można na specjalnie stworzonym fanpage’u facebookowym „Wędrówki Lubelskich Żurawi,

https://www.facebook.com/wedrowki.lubelskich.zurawi oraz na stronie internetowej projektu https://lubelskie-zurawie.p
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto